Martin Vrátník - překlady, tlumočení a včelaření

 • *
  *
  *
  *
  *
  Fields marked with an asterisk (*) are required.
  Česká verze

Imkern

Was soll man tun, wenn ein Bienen-Schwarm in unserer Nähe erscheint?

E-Mail Drucken PDF

Da ich gerade mit Arbeit überschüttet bin, sind noch einige Texte ins Deutsche zu übersetzen... Ich werde diese erledigen, sobald sich etwas Feizeit findet. Bis dahin bitte ich meine deutschsprachigen Besucher um Verständnis und Geduld...

 

Roj včel usazsený na třešniProtože se zrovna nalézáme v období rojení včel (květen, červen), připravil jsem pro Vás několik rad, jak se zachovat, když se takový včelí roj usadí blízko Vašeho obydlí. Nejprve si však vysvětlíme proč se vlastně včely rojí.

Rojivost je přirozená vlastnost všech čtyř druhů včel rodu Apis. Je to charakteristická vlastnost společenského hmyzu, který tvoří trvalá společenstva. Kromě včel se rojí např. také mravenci a termiti. Je to tedy způsob dělení jejich společenstev, způsob rozmnožování.

Aktualisiert ( Sonntag, den 08. Mai 2011 um 22:02 Uhr )
 

Opylování rostlin díky včelám

E-Mail Drucken PDF
Dieser Text wurde leider noch nicht übersetzt... :-(

Včelařské časné léto je obdobím rojení a prvních medobraní. Včely jsou v plné síle a mimo sběru pylu se ze všech sil věnují přinášení nektaru z právě kvetoucích rostlin. Ten květinám slouží v podstatě jako lákadlo pro opylovače všeho druhu, z nichž jsou včely těmi nejpočetnějšími, nejuniversálnějšími, nejpřizpůsobivějšími a tím pádem i nejužitečnějšími. Mezi jejich „kolegy“ a „kolegyně“ patří čmeláci, motýli, různé druhy blanokřídlého hmyzu, ale i kolibříci a další opylovači.

Aktualisiert ( Samstag, den 05. Dezember 2009 um 19:01 Uhr )
 

Wie sollen wir uns benehmen, wenn die Biene tobt

E-Mail Drucken PDF

Wenn Sie ihre Bewegungen beruhigen, fliegt die Biene meistens weg ohne Sie zu stechen. Wenn aber die Biene in die Haare kommt, ist es besser sie zwischen den Fingern zu zerdrücken.

 

Zklidníte-li své pohyby, včela často bez bodnutí odletí. Výborný manévr pro zmatení orientace včely je, když se obtěžovaný člověk protáhne nějakým keřem nebo živým plotem. Včelu zamotanou ve vlasech je lepší energicky rozmáčknout dlaní. Do té doby je ve vlasech neustále bombardována elektrickými výboji, které vznikají vzájemným třením vlasů o sebe a pak i prohrabováním hlavy rukama. Potom včela zamíří za teplem k pokožce a bodne. Zpravidla není možné ji z vlasů vyprostit, aniž by jí člověk neublížil. Žihadlo zůstává i po vbodnutí živým orgánem, zavrtává se hlouběji a do rány se postupně přečerpává jed z jedového váčku. Žihadlo je třeba co nejdříve odstranit vyškrábnutím tak, abychom nevytlačili obsah jedového váčku. Místo vpichu lze potřít cibulí, čpavkem, medem, Fenistil gelem a přiložit na ně studený obklad. Pokud jdete ke včelám, nepoužívejte výrazné parfémy a nepijte alkohol - včely na oboje podrážděně reagují.

Aktualisiert ( Freitag, den 06. November 2009 um 00:25 Uhr )
 
Seite 1 von 2

Kontakt & Anfrage

Kontaktdaten
Martin Vrátník
Souběžná 65/11
CZ-350 02  Cheb
Handy.: +420 603 488 800
E-Mail:
Skype: pylorus
Kontaktieren Sie mich auch via Skype
Navigace: Titelseite Honig und Imkern